News Archive

15. maja 2020

MPK Łódź ma nową, nowoczesną stację paliw. Proces tankowania został zautomatyzowany przez HectronicW ostatnich dniach kwietnia 2020 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi dokonało otwarcia nowej stacji paliw na terenie zajezdni autobusowej przy ulicy Limanowskiego. Od tego dnia ponad 200 autobusów MPK może tankować na najnowocześniejszej w Polsce zakładowej stacji paliw.

Stację wybudowano od podstaw. Posadowiono nowe zbiorniki, wykonano nową instalację paliwową, wyspy i podjazdy dla autobusów. Nad wszystkim wykonano zadaszenie chroniące kierowców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na stacji zamontowano cztery, najnowszej generacji wysokowydajne dystrybutory HecPump z wbudowanymi tankomatami firmy Hectronic. Paliwo wydawane jest uprawnionym pracownikom na podstawie posiadanych przez nich identyfikatorów zbliżeniowych.

To co wyróżnia łódzką stację na tle innych zakładowy stacji paliw i stawia ją jako wzór do naśladowania to zastosowanie systemu PetroPoint. System ten służy do automatycznej identyfikacji pojazdów podczas tankowania. Istotę systemu PetroPoint stanowi unikalny chip zamontowany na wlewie paliwa każdego autobusu. Dzięki temu, po włożeniu pistoletu do baku, specjalny czytnik zamontowany na pistolecie odczytuje z chipu numer autobusu i bezprzewodowo przesyła go do tankomatu,  który kontroluje czy i ile paliwa dany autobus może zatankować. Jeżeli autoryzacja przebiegła pozytywnie załączany jest dystrybutor i można rozpocząć tankowanie. W przypadku gdy podczas tankowania zostanie wyjęty pistolet z wlewu paliwa następuje utrata komunikacji pomiędzy chipem a czytnikiem PetroPoint. Skutkuje to przerwaniem tankowania i wyłączeniem dystrybutora. Funkcja ta uniemożliwia zatankowanie nieuprawnionych pojazdów i zabezpiecza przed tankowaniem do kanistrów.

Wszystkie istotne informacje o każdym tankowaniu, takie jak data tankowania, rodzaj, ilość, cena i wartość zatankowanego paliwa, numer autobusu oraz nazwisko osoby dokonującej tankowanie zapisywane są w pamięci tankomatu a następnie transmitowane do oprogramowania HecPoll, które sporządza szczegółowe raporty i wykresy umożliwiające rozliczenie każdej transakcji.

Oprogramowanie HecPoll połączone jest również z systemem odpowiadającym za pomiar ilości paliwa w zbiornikach na stacji. Pozwala to na bieżąco monitorować stan zapasów i kontrolować dostawy paliwa. Stacja paliw przy ulicy Limanowskiego to już drugi obiekt MPK Łódź, na którym za kontrolę wydawania i rozliczania paliwa odpowiadają tankomaty Hectronic.

Trzy lata temu w system Hectronic została wyposażona zajezdnia autobusowa Nowe Sady.